Liczby a liczby

Polski rynek pracy, choć w ostatnich latach staje się coraz bardziej atrakcyjny i konkurencyjny, nadal nie zachęca każdego Polaka do pozostania w kraju. Niestety ciągle w wielu branżach, wynagrodzenie za taką samą pracę na Zachodzie Europy, jest o wiele wyższe niż w naszym kraju. Ile zarabia przeciętny Polak? Przekonajcie się sami.

Nie wszędzie tak samo

Poza zróżnicowaniem w zarobkach na tle innych europejskich państw, inne stawki obowiązują także w różnych województwach. Nie jest tajemnicą, że w dużych miastach, ludzie zarabiają więcej niż na wsi, zatem po zsumowaniu, najwyższa średnia płaca jest w województwie mazowieckim (obecnie średnie wynagrodzenie wynosi ponad 5300 zł brutto). Na wysokich pozycjach ze średnim wynagrodzeniem powyżej 4000 zł brutto są takie województwa jak: dolnośląskie, czy śląskie. W większości jednak, średnie wynagrodzenie przekracza niewiele ponad 3000 zł brutto.

Czym jest średnia krajowa?

Przedstawiane w ten sposób jest przeciętne wynagrodzenie otrzymywane w danym kraju, w danym okresie. Podawana jest ona w dwóch wartościach: pierwsza jest wyliczana w sektorze przedsiębiorstw, druga w gospodarce narodowej. Do opinii publicznej w głównej mierze dociera informacja o średniej z sektora przedsiębiorstw, która jest wyższa od tej w gospodarce narodowej. Sektor przedsiębiorstw zatrudnia około 6 mln z 16,5 mln pracowników. Dane są przeliczane ponadto jedynie w oparciu o zatrudnienie o umowę o pracę. Oczywiście warto zwrócić uwagę, że są to dane brutto, więc po odliczeniu składek i podatków kwota ta jest niższa.

Niezaprzeczalne fakty

Pewnie teraz zastanawiasz się: ile wynosi realna średnia krajowa? Otóż te dane nie jest tak łatwo zdobyć. W sektorze przedsiębiorstw jest to obecnie trochę ponad 3800 zł netto, czyli statystycznie sytuacja przedstawia się nie najgorzej. Warto jednak zaznaczyć, że ponad połowa naszego społeczeństwa zarabia mniej niż tą średnią krajową.

Średnie wynagrodzenie dla wielu jest jedynie nieosiągalnymi liczbami. Dane oszacowane przez instytuty badawcze, zawyżają ponadto najlepiej zarabiający. Jeszcze wiele czasu minie, aby każdy obywatel mógł szczerze powiedzieć, że jest zadowolony ze swoich zarobków.

 

Author: rezydencjanaruszewicza.pl