Montaż pomp ciepła – jak się za to zabrać?

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce jeśli chodzi o wybór ogrzewania domu i wody są pompy ciepła. Mają zalety w postaci ekologicznej – nie wytwarzają praktycznie żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, ale także jest to bardzo dobry pomysł na inwestycję, która w późniejszym czasie obniży znacznie koszty ogrzewania domu. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy drożeje gaz i inne surowce. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką będzie świetną inwestycją, która spowoduje obniżenie kosztów ogrzewania nawet w zimie.
Z roku na rok zwiększa się w Polsce ilość użytkowanych pomp ciepła w budynkach, a to za sprawą możliwych dotacji, które pomagają w finansowaniu zmiany obecnego sposobu ogrzewania budynku np. ze starych pieców czy ogrzewania gazowego, ale także stanowią dofinansowanie do nowych realizacji. Jednym z większych miast oferujących kilka programów dofinansowań jest stolica województwa Łódzkiego. Wybierając odpowiedni montaż pomp ciepła Łódź będzie jednym z tych miast, które sfinansuje nawet do 30 000 złotych w przypadku zmiany obecnego systemu ogrzewania na pompę ciepła z fotowoltaiką.

Montaż pompy ciepła

Tutaj nie ma co ukrywać – montaż samodzielny raczej nie wchodzi w grę, będzie trzeba zatrudnić odpowiednią firmę lub specjalistę zajmującego się zawodowo zakładaniem instalacji pomp ciepła. Montaż jest uzależniony od rodzaju wybranej pompy, a możliwości są trzy:

  1. Powietrzna, która jak sama nazwa mówi wykorzystuje energię powietrza do wytworzenia ogrzewania. Jest to jedna z najprostszych do zamontowania pomp, ponieważ wystarczy trochę miejsca na zewnątrz na skrzynię wielkości trochę większej klimatyzacji.
  2. Wodna – tutaj jest znacznie trudniej. Pierwsze komplikacje to zazwyczaj zdobycie pozwolenia wodnoprawnego na zamontowanie pompy. Potem trzeba utworzyć całą instalację, która będzie wykorzystywała energię wód gruntowych do ogrzania domu.
  3. Gruntowa – w miarę popularna, jednak zazwyczaj musi być zaplanowana jeszcze przed budową domu, gdyż trzeba bardzo głęboko umieścić orurowanie oraz wymiennik ciepła, co często także bywa kłopotliwe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów i zalet pomp ciepła warto odwiedzić https://sprawnawentylacja.pl/pompy-ciepla/.

Czy pompy ciepła są wydajne?

Tutaj wszystko zależy od powierzchni domu i wyboru pompy. Pompa powietrzna jest bardzo tania i wydajna, kiedy temperatura jest wysoka. Jej wydajność spada przy siarczystych mrozach, jednak podgrzanie wody latem jest bardzo tanie. Dla budynków, które często w zimie są narażone na ogromne mrozy lepszym pomysłem będą pompy wodne i gruntowe. Temperatura gruntu czy dna stawu często nawet podczas mrozu -20 stopni Celsjusza wynoszą nawet 8-10 stopni, co warunkuje łatwe uzyskanie ciepła przy ograniczeniu zużycia energii.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl