Rynek mieszkaniowy w Krakowie – sprawdź najważniejsze informacje

Rynek mieszkaniowy w Krakowie od wielu lat budzi sporo emocji. Nieruchomości w najlepszych lokalizacjach tego miasta potrafią osiągać rekordowe ceny– często wyższe nawet niż w Warszawie czy Gdańsku. Jest to spowodowane nie tylko wyjątkową ofertą turystyczno-kulturalną stolicy Małopolski, ale także olbrzymim popytem na lokale na wynajem w tym mieście, które tak cenią sobie inwestorzy szukający bezpiecznej przystani dla swojego kapitału. Sprawdź, co aktualnie trzeba wiedzieć o rynku mieszkaniowym w Krakowie.

Inwestycje Kraków – czy w mieście realizowane są nowe przedsięwzięcia deweloperskie?

Warto zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach rynek nieruchomości w każdym polskim mieście zaczął gwałtownie hamować. Nie widać jeszcze większych spadków cen, ale wzrosty przestały być tak duże, jak jeszcze w 2021 r., kiedy potrafiły osiągać wartości dwucyfrowe. Nie inaczej jest w przypadku Krakowa. Z powodu wysokich stóp procentowych, niepewnej sytuacji gospodarczej oraz ograniczonej zdolności kredytowej potencjalnych nabywców, liczba transakcji na rynku mieszkaniowym znacznie spadła. Należy podkreślić, że obecnie ponad 70% z nich to transakcje gotówkowe.

Wraz ze spadkiem popytu zmalała również podaż. Wiele firm deweloperskich wstrzymało swoje inwestycje, czekając na to, co się wydarzy w przyszłości – jak zmienią się ceny materiałów budowlanych i kiedy spadną stopy procentowe. Nie oznacza to jednak, że rynek nieruchomości całkowicie zamarł w stolicy Małopolski. Największe firmy deweloperskie wciąż wprowadzają do oferty nowe inwestycje Kraków. Miasto rozwija się pod względem mieszkaniowym w takich dzielnicach jak np. Zabłocie, Dębniki czy Podgórze Duchackie. To lokalizacje, które nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony osób, chcących ulokować swój kapitał w nieruchomościach, zabezpieczając go przed inflacją.

Nowe mieszkania Zabłocie Kraków – gdzie i dlaczego warto inwestować?

Kraków jest podzielony na 18 dzielnic. Nie wszystkie z nich cieszą się takim samym zainteresowaniem wśród inwestorów, kupujących i najemców. Popularność poszczególnych lokalizacji zależy m.in. od bliskości centrum miasta, dostępu do najlepszych placówek edukacyjnych czy też samego prestiżu danej dzielnicy. Najdroższe mieszkania są oczywiście na Starym Mieście – tam średnia cena za metr kwadratowy to około 21 tysięcy złotych. Spore sumy trzeba również zapłacić za lokale znajdujące się w dzielnicach Grzegórzki i Zwierzyńcu.

Gdzie lokalizowane są nieco tańsze mieszkania Zabłocie Kraków? To dzielnica bardzo doceniania pod względem położenia i pozytywnie zmieniająca się w ostatnich latach. Powstała tam m.in. Krakowska Akademia im. A. Frycza, rozwinęło się kilka ważnych ośrodków kultury, a także poprawiła się komunikacja (doprowadzono np. liniętramwajową). Nic więc dziwnego, że w tej okolicy powstają nowoczesne inwestycje, bardzo cenione przez osoby, które szukają mieszkań pod wynajem w atrakcyjnych cenach.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl