Wszystko, co musisz wiedzieć o FMCG

Fast Moving Consumer Goods – pod tym dość tajemniczo brzmiącym sformułowaniem kryją się tzw. towary szybkozbywalne. Czym są? Jak wygląda branża FMCG? Czego dotyczy?

Co to są towary szybkozbywalne?

Na rynku nie brakuje towarów, które sprzedają się w bardzo szybkim tempie, w dodatku po stosunkowo niskich kosztach. To właśnie takie produkty określa się mianem szybkozbywalnych. Towary FMCG charakteryzują się krótkim terminem przydatności do spożycia, dużym zapotrzebowaniem przez klientów lub tym, że mogą się szybko psuć, jak mięso, pieczywo czy produkty mleczne. Wszystkie te rzeczy są często kupowane, szybko konsumowane, są w miarę tanie i sprzedaje się je w dużych ilościach. FMCG mają również niskie marże, ale i tak generują zyski.

Jak wygląda branża FMCG?

Prawdopodobnie każdy z nas każdego dnia kupuje produkty szybkozbywalne. Mogą to być drobne zakupy na targu, w sklepie spożywczym lub w supermarkecie. Towary FMCG to np. mleko, owoce, warzywa, papier toaletowy, napoje gazowane, piwo i leki dostępne bez recepty. Warto zaznaczyć, że produkty szybkozbywalne stanowią ponad połowę wszystkich wydatków konsumentów.

FMCG charakteryzują się tym, że szybko rotują. Dodatkowo sam rynek jest ogromny i bardzo konkurencyjny. Światowi giganci, tacy jak Coca-Cola, Procter & Gamble, Nestlé czy Danone, a nawet polski Maspex nieustannie koncentrują swoje wysiłki, aby mieć jak największy udział w rynku. Działania marketingowe są tak skonstruowane, żeby zachęcić jak najwięcej osób do zakupu produktów konkretnego producenta.

Nie bez znaczenia są opakowania, które stanową kluczowy czynnik w procesie produkcji. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale systemy logistyczne i dystrybucyjne często wymagają opakowań drugorzędowych i trzeciorzędnych, aby zmaksymalizować wydajność.

FMCG i e-commerce

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi kupuje przez internet. Dotyczy to nie tylko ubrań czy elektroniki, ale także żywności i wszystkich innych produktów pierwszej potrzeby. Z pewnością pandemiczna rzeczywistość się do tego przyczyniła, a dostarczanie zamówień pod same drzwi stało się niezwykle wygodne. Internetowy rynek artykułów spożywczych i innych produktów konsumpcyjnych rozwija się niezwykle intensywnie, ponieważ firmy na nowo definiują efektywność dostaw, skracając ich czas do minimum. Sama branża FMCG jest dynamiczna, a rynek stale się zmienia, dlatego firmy muszą się uważnie przyglądać jakich wyborów dokonują konsumenci. Jeszcze nie dawno jedynymi produktami spożywczymi zamawianymi do domu były dania z restauracji. Dziś są to już całe zakupy.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl