Pokój dla noworodka – co powinno się w nim znaleźć?

Czas ciąży to dosyć długi okres czasu, aż 9 miesięcy oczekiwania na nowego członka rodziny. Czas przygotowań i ogromnych zmian na wielu płaszczyznach życia. Przed przyszłymi rodzicami czas wielu prób ale i wiele radosnych momentów i zadań. Jednym z nich jest przygotowanie pokoju dziecięcego. Jak urządzić pokój dla noworodka? To pytanie zadają sobie wszyscy rodzice, zwłaszcza Ci, których będzie to pierwsze dziecko.

Osobny pokoik czy razem w sypialni?

Jest to pierwsza decyzja, którą rodzice muszą podjąć. Wiele tutaj zależy od tego, czy w domu jest wolny pokój, który można przekształcić lub urządzić jako pokój dla dziecka. Jeśli przyszli rodzice takim nie dysponują, decydują się na urządzenie kącika dla Maluszka w sypialni rodziców.
Kolejną kwestią jest to, w jaki sposób rodzice chcą dziecko wychowywać i jaki sposób rodzicielstwa im odpowiada. Warto dłużej zastanowić się nad tymi kwestiami, ponieważ obecność dziecka w sypialni rodziców z pewnością zmieni ich relację względem siebie, ale pozwoli też na zawiązanie mocnej więzi z dzieckiem.

Jakie mebelki będą potrzebne do pokoju Maluszka?

Najważniejsze meble dla noworodka to łóżeczko i przewijak.
Wybierając łóżeczko należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ono regulację wysokości, dzięki niej w miarę wzrostu dziecka łóżeczko będzie można odpowiednio do dziecka dopasować poprzez jego stopniowe obniżanie.
Mebelek ten najlepiej jest ustawić na ścianie przeciwległej do wejścia, lecz nie na linii drzwi, w takim położeniu dziecko będzie czuło się najbardziej komfortowo.

Zaopatrując się z kolei w przewijak, należy zdecydować się na mebelek o takiej wysokości, żeby rodzic nie musiał się nad nim zbytnio schylać. Dobrze również byłoby wybrać model, który jest połączony z szufladami, aby pieluszki, wszystkie środki do pielęgnacji i ubranka mieć pod ręką w jednym miejscu.

Kolejnym ważnym meblem wyposażenia dziecięcego pokoiku jest komoda lub inny mebel, który będzie służył do przechowywania rzeczy: pościeli, pampersów oraz stale się powiększającej garderoby dziecięcej.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl