Jakie wybrać deski na ogrzewanie podłogowe? Deska podłogowa do ogrzewania podłogowego

Od pewnego czasu ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Na tego typu rozwiązanie decyduje się mnóstwo właścicieli nowoczesnych mieszkań.Podłogi drewniane nie tylko cieszą oko, lecz także zapewniają wysoki komfort. Zatem jaka deska podłogowa do ogrzewania podłogowego nadaje się najlepiej?

 

Jakie drewno wybrać na ogrzewanie podłogowe

Decydując się na montaż w swoim domu ogrzewania podłogowego, warto zawsze pomyśleć o założeniu odpowiedniego pokrycia podłogowego.  Im będzie to lepszej jakości drewno, tym będzie lepiej się sprawdzało na podłogówce. Warto pamiętać o tym, że gęste drewno jest raczej trudnym materiałem i ubi częstych zmian klimatycznych. Wyjątek stanowi tutaj merbau oraz doussie. Z kolei gatunki drewna takie jak: grab, buk czy akacjawraz ze zmianą wilgotności mocno się naprężają oraz są mocno kurczliwe, zatem nie nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Na podłogówce doskonale sprawdzają się elementy wykonane z drewna klejonego krzyżowo. Otóż poszczególne elementy dwuwarstwowe, klejone doskonale przewodzą ciepło, niemniej zmiany wilgotności mogą powodować odkształcanie się warstwy powierzchniowej.

Znacznie bardziej odporne na zmiany mikroklimatu są elementy trójwarstwowe z wewnętrzną warstwą wykonaną z miękkiego drewna takiego jak: sosna czy świerk. Niemniej mają one z kolei nieco gorszą przewodność cieplną. Bardzo stabilne są także elementy wielowarstwowe wykonane z drewna o zbliżonej gęstości oraz grubości. Można tutaj wymienić sklejkę cienkowarstwową oklejoną fornirem.

Na ogrzewaniu podłogowym korzystnie zachowują się także podłogi wykonane z prasowanego czy też klejonego bambusa. Tego typu posadzki egzotyczne, najlepiej jest kupować u sprawdzonego importera.

 

Author: rezydencjanaruszewicza.pl