Masz do dyspozycji okrągły stół kuchenny, przy którym spożywasz posiłki z bliskimi. Innym razem w jadalni stawiasz na prostokątny, dość długi blat, bo rodzina jest liczna, a okazji do wspólnego świętowania nie brakuje. I wszystko byłoby w najlepszym porządku, gdyby nie fakt, że w tej okolicy nie ma atmosfery, na którą liczy się urządzając kuchenne wnętrze. Można to zmienić wybierając odpowiednie lampy.
Kształt i rozmiar determinuje potrzeby związane z oświetleniem
Kształt oraz rozmiar stołu to dwa najważniejsze elementy, gdy zaczynamy się zastanawiać na wyborem oświetlenia. Nie bez znaczenia pozostaje wygląd stołu, materiał, z którego jest zrobiony, ale na początek przyjrzymy się podstawom.
Okrągłe bądź owalne stoły najlepiej komponują się z jednym źródłem światła, umieszczonym centralnie nad środkiem blatu. Stoły prostokątne, dość długie, potrzebują więcej punktów świetlnych, aby ciepłą atmosferę i przyjemność z jedzenia odczuwali wszyscy domownicy, niezależenie od miejsca, w którym usiądą.
Do tej podstawowej wskazówki dołóżmy już wspomnianą stylistykę stołu. Ciężki, masywny blat połączony z metalowymi, solidnymi nogami potrzebuje złagodzenia jego wyrazu. Takie stoły prezentują się przepięknie, spotykamy je głównie w przestronnych jadalniach. Wykonane z naturalnego drewna, lakierowane i zabezpieczone specjalistycznymi środkami, są w stanie służyć kolejnym pokoleniom. Dobrze komponują się we wnętrzach industrialnych, skandynawskich, ale i nowoczesnych.
Mimo wszystko nie da się uniknąć ich widocznej masywności, dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie światła oprawionego w delikatną formę, jasną o łagodnych liniach. Subtelniejsze w swoim wydaniu lampy, przestrzeń jadalnianą wraz ze stołem uczynią przyjazną, ciepłą i o typowo domowym charakterze.
Jeśli zaś jadalnią lub kuchnię zdobi bardzo praktyczny, zwyczajny stół okrągły bądź owalny, o pastelowej, ledwo dostrzegalnej barwie, wykonany z tworzywa, światłem trzeba mu dodać więcej wyrazu. Choć taki kształt uzupełnimy najchętniej o jeden punkt świetlny, może być on nawet abstrakcyjny w swojej formie. Oczywiście, wszystko musi pasować do już zastosowanej aranżacji kuchennej, jednak w tym przypadku możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.
Propozycje lamp do kuchni i jadalni
Jeśli w grę wchodzi jedna lampa, możemy postawić na klasykę. Światło zwisające z sufitu, na lince, chętnie z możliwością jej regulacji, by sposób oświetlenia dopasować do okazji. Na co dzień lampa powinna być nieco wyżej, aby oświetlała, pozwalała na dostrzeganie kolorów i kształtów, które dania oferują podane na pięknych talerzach. Światło nie może również oślepiać, a konstrukcja lampy nie powinna znajdować się na wysokości wzroku, bo będzie przeszkadzała podczas prowadzonych rozmów. Gdy jednak planujemy romantyczny wieczór, kolację dla dwojga, lampa może zawisnąć nieco niżej, aby zaoferować węższą wiązkę światła, co sprzyja tworzeniu przytulnej atmosfery.
Ciekawą propozycją jest kilka lamp wiszących, pojedynczych, ale zebranych w jeden „pąk”. Taka nowoczesna aranżacja, oferująca dużo niezbędnego światła. Jednocześnie na tyle uniwersalna i ciekawa, by wkomponować ją w praktycznie dowolny wystrój kuchenny. Znajdziemy ją w sklepie Lampy.it.
Gdy nad prostokątnym i długim stołem planujemy oświetlenie, musimy postawić na kilka punktów świetlnych. Sprawdzonym pomysłem są pojedyncze lampy wiszące umieszczone w równych odstępach. Nie tylko spełniają swoje role, ale i zdobią. Podkreślają również walory stołu, nadają przestrzeni charakteru i można cieszyć się przyjemną atmosferą. Na rynku znajdujemy także pojedyncze punkty świetlne, ale umieszczone na długiej szynie. To nowoczesna, elegancka propozycja, której nie brakuje pożądanej funkcjonalności, a nawet uniwersalności.
Stół kuchenny lub jadalniany służy nam nie tylko do spożywania posiłków. Bardzo często to miejsce wspólnych spotkań z bliskimi i znajomymi. Zarówno ten okrągły, owalny, jak i prostokątny, zyskuje na symbolice. Staje się jednym z najważniejszych elementów domowego wyposażenia. Zadbajmy zatem o to, by lampy dobrać wprost idealnie – zarówno pod względem ich funkcjonalności, jak i walorów dekoracyjnych.
Najnowsze komentarze