Jak radzić sobie z komarami oraz insektami w domu? Sprawdzone sposoby

Temperatury na zewnątrz są coraz wyższe. Z jednej strony cieszymy się piękną pogodą, a z drugiej jesteśmy narażeni na atak insektów. Krążące po mieszkaniu muchy, denerwujące meszki czy gryzące komary – czy naprawdę jesteśmy skazani na towarzystwo nieproszonych gości? Warto wiedzieć, że istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie chronić się przed insektami.

Moskitiery okienne – świeże powietrze w domu bez insektów

Otwarte okna wiosną i latem są jak zaproszenie dla wszelkiego rodzaju insektów i owadów. Muchy czy komary to przecież nie wszystko. Do mieszkania z łatwością mogą się dostać osy czy pszczoły, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad tych owadów. Są jeszcze pająki, uciążliwe meszki, muszki owocówki, ćmy, mole, owady żerujące w drewnie, pluskwy, mrówki czy karaluchy.

Brr, na samą myśl cierpnie skóra. Bez wątpienia trzeba stworzyć mechaniczną barierę, która najzwyczajniej w świecie uniemożliwi nawet niewielkim owadom wtargnięcie do domu. Sprawdzą się zatem moskitiery okienne (https://dopasujrolety.pl/11-moskitiery). Produkt ten wykonany jest ze specjalnej siatki, zamontowanej na konstrukcji z profili aluminiowych.

To doskonałe rozwiązanie, ponieważ pozwala otwierać okna i swobodnie wietrzyć pomieszczenia. Odpowiednia cyrkulacja powietrza we wnętrzach jest niezwykle ważna. Pojawieniu się różnego rodzaju insektów we wnętrzu domu z pewnością sprzyja bliskość ogrodu. Warto wówczas wyposażyć dom czy mieszkanie również w moskitiery drzwiowe.

Moskitiera jest także bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia fizyczną ochronę. Nie ma więc mowy o stosowaniu preparatów chemicznych, sprayów, pułapek itd. Jest to istotne, kiedy w domu są małe dzieci lub zwierzęta, którym mogłyby zaszkodzić środki owadobójcze. Moskitiera nie ogranicza także widoczności. Nie działa bowiem jak żaluzje czy inne produkty zacieniające wnętrze, lecz jest transparentna. Założona na okno moskitiera nie koliduje także z pracą rolet zewnętrznych.

Ponadto produkowane współcześnie moskitiery okienne są estetyczne i bez problemu dopasują się do każdej aranżacji. Klasyczny design i dobrany pod ramę okienną kolor sprawiają, że moskitiery są niemalże niewidoczne. Obramowanie moskitiery może być również kolorze rolety czy żaluzji.

Rodzaje moskitier okiennych

Moskitiery występują w różnych wariantach. Należą do nich:

  • Moskitiery ramkowe – oprawiona w ramkę z profilu aluminiowego siatka jest łatwa w montażu i dobrze przylega do okna, a tym samym skutecznie chroni przed owadami. Tego typu moskitiera występuje w różnych rozmiarach, a więc można zastosować ją w każdym pomieszczeniu. Jest też łatwa do usunięcia (na przykład na zimę).
  • Moskitiery drzwiowe – ten rodzaj moskitiery montuje się do framugi okna balkonowego lub futryny drzwiowej. By zapewnić większą szczelność, dodatkowo wyposażona jest w uszczelkę szczotkową. Wygodę zapewniają z kolei uchwyty, umożliwiające swobodne otwieranie i zamykanie.
  • Moskitiery rolowane – ten typ moskitiery to niezwykle funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Nowoczesny design idzie w parze z łatwym w obsłudze systemem działania. Moskitiera ta jest montowana we wnęce okiennej i składa się z kasety, prowadnic, siatki z włókna szklanego i systemu zamykania. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie trzeba demontować jej na okres zimowy. W łatwy sposób można schować siatkę w kasecie, a w razie potrzeby ją rozwinąć i osłonić okno.
  • Moskitiery przesuwne – to rozwiązanie idealne do pomieszczeń z dużą ilością przeszkleń. Moskitiera przesuwa się na prowadnicach. Produkt cechuje się dużą estetyką i pasuje szczególnie do przestronnych nowoczesnych wnętrz. Pozwala swobodnie przemieszczać się po domu i ogrodzie.
  • Moskitiery plisowane – tego typu moskitiera zwija się w harmonijkę, a następnie chowa w profilu. W praktyce zajmuje bardzo mało miejsca, jest dyskretna i estetyczna. Może być stosowana tak w poziomie, jak i w pionie.

Skuteczna ochrona przed owadami – czy istnieją dodatkowe sposoby?

Nie da się ukryć, że moskitiera należy do najskuteczniejszych metod ochrony przed insektami. Tworzy fizyczną barierę, ponieważ szczelnie przylega do okna lub drzwi, a wytrzymała siatka z włókna szklanego ma bardzo drobne oczka.

Do innych sposobów należy na przykład łapka elektryczna. Jest to urządzenie, które wabi owada, a gdy ten się zbliży – razi go prądem. W efekcie owad ginie. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju pułapki na muchy i komary, które odławiają owady. Innym sposobem są wtyczki do kontaktu, odstraszające komary. Ponadto wciąż można sięgać po tradycyjne metody, takie jak lep na muchy czy packa.

Warto sięgać po środki zwalczania insektów, pozbawione chemicznych środków owadobójczych – tak, by móc bez obaw przebywać w mieszkaniu. Jeśli zaś sięgamy po spraye, proszki do rozcieńczania czy inne preparaty, to koniecznie należy przestudiować skład. Każdy stosowany w domu produkt musi być bezpieczny tak dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych.

Już samo zastosowanie moskitier powinno wyeliminować problem wpadających do wnętrza mieszkania owadów.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl