Czy schody wejściowe mogą być wysokie?

Schody w budynkach jednorodzinnych powinny być dokładnie wykonane według projektu architekta, którego obowiązują przepisy wykonawcze. Stopień powinien być dostosowany do wielkości stopu zarówno mężczyzny, jak i kobiety.

Wysokie schody do domu

Schody wejściowe do budynku powinny być szczególnie przemyślane, ze względów bezpieczeństwa i użyteczności w czasie późniejszym. Wysokie schody do domu to ostateczność. Wnoszenie mebli do budynku po tylu stopniach jest niebezpieczne i bardzo uciążliwe. Również odśnieżanie ich zimą to dość czasochłonne i nieprzyjemne zajęcie, a i tak nie można zrobić tego dokładnie, w związku z tym bezpieczeństwo poruszania się po nich jest poważnie zagrożone. Muszą być wykonane z porządnego materiału antypoślizgowego, aby użytkownicy nie narażali si,ę korzystając z nich. Dlatego stawianie domu na wysokich fundamentach i podpiwniczeniu ma wiele wad. Czasami warto dobrze skalkulować za i przeciw takiej inwestycji. Dom, który jest nisko posadowiony, nie wymaga tak wysokich schodów wejściowych, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Schody wejściowe mogą być zbudowane na wiele sposobów.

Jakie schody do budynku wybrać?

Najczęściej fachowcy korzystają z gotowych elementów, ale bardzo często wykorzystywana jest kostka brukowa, umieszczona między ogranicznikami. Jednak do tej pory najpowszechniejsza była betonowa wylewka, na którą przyklejano terakotowe lub ceramiczne płyty. Jest to bardzo udana metoda, ale niestety w fugach gromadziła się woda i pod wpływem różnicy temperatur, płyty po paru były odsadzane i trzeba było zaczynać od nowa. Jest to bardzo uciążliwe, w związku z tym wielu odchodzi od tego sposobu wykonywania schodów. Trwalsze i mniej wymagające są schody z betonu, najlepiej wymieszanym ze żwirem, tzw. lastryko. Jest to produkt obecnie bardzo rzadko używany, ze względu na mało efektowny wygląd. Niemniej jednak dobrze położone jest bardzo wytrzymałe i w miarę wygodne. Wiadomo, nic nie jest wieczne,schody również trzeba odnawiać, ale ważne jest, żeby nie robić tego za często, ponieważ koszty inwestycji nie są zbyt niskie.

 

Author: rezydencjanaruszewicza.pl