Do niedawna uważano, że do dziecięcego pokoju najbardziej pasują intensywne i energetyzujące barwy. Jednak znajomość psychologii barw i modne trendy wnętrzarskie diametralne zmieniły nasze podejście do kwestii doboru kolorów i aranżacji przestrzeni dla najmłodszych domowników. Podpowiadamy, jakie kolory są teraz na topie.
Subtelna kolorystyka w pokoju niemowlaka
Niemowlę początkowo nie odróżnia kolorów, dostrzegając jedynie kontrasty. Nie rozpoznaje także kolorów pastelowych, czyli między innymi tak lubianych przez rodziców jasnych odcieni błękitu czy różu. Pokój maluszka najlepiej urządzić w delikatnych kolorach, które sprzyjają wyciszeniu i nie drażnią dziecka. Można postawić na neutralną biel lub maksymalnie 2 odcienie jednego koloru. W ten sposób stworzymy estetyczną przestrzeń, którą uzupełnią też jasne meble, np. białe lub sosnowe łóżeczko niemowlęce. Nie należy się obawiać, że takie wnętrze będzie zbyt surowe. Dziecięce zabawki i tekstylia wniosą do niego wystarczającą ilość kolorowych akcentów.
Pokój przedszkolaka
Gdy dziecko podrośnie, warto wprowadzić do jego otoczenia więcej barw. Kilkulatek dobrze czuje się w otoczeniu kolorów, które sprzyjają zabawie i rozwijają kreatywność. Dodatkowo znając charakter dziecka, można sterować jego nastrojem przy pomocy konkretnych barw. Gdy maluch bywa agresywny i nadpobudliwy, wyciszy się w przestrzeni utrzymanej w jasnych odcieniach zieleni i błękitu. Jednak jeśli nasze dziecko ma spokojny i wyważony temperament, lepiej wybrać ciepłą barwę żółtą, która zwiększy jego aktywność. Możemy także podzielić pokój na 2 strefy. Pierwsza to miejsce, którego delikatna kolorystyka sprzyja wyciszeniu. Taką rolę może pełnić łóżko domek z barierkami. Natomiast w drugiej strefie o bardziej wyrazistej kolorystyce urządzimy miejsce do zabawy.
Kolory w pokoju ucznia
Rozpoczynający naukę w szkole 7-latek ma już własne upodobania, które warto wziąć pod uwagę, urządzając jego pokój. Aby mały lokator mógł skupić się na nauce, ograniczamy się do maksymalnie 3 kolorów. Możemy połączyć je w różny sposób. Zestawienia harmonijne obejmują barwy pokrewne, czyli sąsiadujące ze sobą na kole barw. Połączenia monochromatyczne to z kolei kilka odcieni tej samej barwy. Najbardziej wyraziste są natomiast kontrasty przeciwstawnych kolorów. Nie bez znaczenia będzie też oddziaływanie barw. Błękit sprzyja koncentracji. Żółty wspiera wysiłek intelektualny, warto wprowadzić go do wnętrza w postaci niewielkich akcentów dekoracyjnych.
Modne trendy
Coraz częściej dziecięcy pokój odwzorowuje ulubiony styl wnętrzarski rodziców. Przykładem może być styl boho, który jest na tyle wdzięczny, że świetnie prezentuje się zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Opiera się on na palecie barw inspirowanej kolorami ziemi. Dominuje więc kolor szary, zielony, żółty, brązowy, czarny, beżowy i biały. Dodatki w kolorze pudrowego różu zastąpiły popularny do niedawna cukierkowy róż.
Urządzając pokój naszego dziecka, unikamy barwnego chaosu – zamiast tego tworzymy przyjemną w odbiorze i pełną harmonii przestrzeń. Uzupełnieniem wnętrza będą atrakcyjne meble dla dzieci w tym łóżka, które oferuje sklep meblemagnat.pl.
Najnowsze komentarze