5 zalet korzystania z usług biura projektowego

Osoby marzące o budowie nowego domu, zazwyczaj mają konkretne oczekiwania co do posadowienia domu względem posiadanej działki, jego wyglądu, rozmiarów czy funkcji. Inwestorzy mają do wyboru gotowe projekty lub te robione na zamówienie. Korzystanie z usług biura projektowego jest naprawdę korzystne. Oto nasze powody, dlaczego biuro architektoniczne to najlepsze rozwiązanie:

1. Weźmie pełną odpowiedzialność za projekt.

W przypadku małych domów do 70 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy przepisy mówią, że można zrezygnować z zatrudnienia architekta. W teorii można taki dom postawić zupełnie samemu i jeśli uzyska on pozytywny odbiór przez odpowiedni organ – zamieszkać w nim. W praktyce inwestorzy rzadko kiedy znają się na projektowaniu i budowie domów, nie mówiąc o prawie budowlanym, które nakazuje branie pod uwagę wielu aspektów technicznych. Projekt i budowę najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy biorą pełną odpowiedzialność za jakość projektu i ewentualne błędy. Często podpisują oni stosowne zobowiązanie ubezpieczające od tych pomyłek i pozwalające na zwrot kosztów naprawy. To ważne, aby nie stracić czasu, energii i przede wszystkim pieniędzy.

2. Uwzględni charakterystykę regionu.

Zgodzisz się, że ukształtowanie terenu czy skład geologiczny ziem różni się w zależności od regionu. Inaczej będzie wyglądała ziemia na Pojezierzu Mazurskim, a inaczej na Dolnym Śląsku. Zatrudniając architekta, wybierz tego, który działa w regionie, w którym zamierzasz się budować. Dlaczego? Ponieważ zna on dobrze specyfikę poszczególnych ziem, a to przełoży się na jakość projektu. Jeśli potrzebny Ci jest dolnośląski architekt Wrocław będzie dobrym miejscem wyszukiwania dla osób, które zamieszkują pobliskie regiony.

3. Wykorzysta zalety działki do maksimum.

Wydaje Ci się, że Twoja działka jest całkiem zwyczajna i nie różni się niczym specjalnym od innych? Architekt widzi to inaczej. Zwraca uwagę na ukształtowanie terenu, poziom wód gruntowych, zadrzewienie działki, jej kształt, odległości od sąsiednich gruntów. Zna też miejscowy plan zagospodarowania dla tego terenu lub warunki zabudowy i dopasuje do nich projekt. Dobry architekt nie tylko wykonuje projekty domów nowoczesnych, ale także sprawia, że dom będzie czerpał to, co najlepsze z usytuowania względem parceli. Przykład? Architekt zwróci uwagę na to, gdzie wschodzi i zachodzi słońce, po czym zaprojektuje okna o takiej wielkości i na takich ścianach, aby słońce dogrzewało przez nie dom nawet zimą, a jednocześnie uwzględni takie grubości ścian i rodzaj szyb, aby jak najmniej ciepła uciekało z budynku.

4. Sprawia, że dom jest bezpieczny.

Projektant z profesjonalnego biura robi to, co dla Ciebie najważniejsze – projektuje taki dom, który będzie bezpieczny dla Twojej rodziny. Zadba o to, by tupot dziecięcych stóp na piętrze nie przyprawiał Cię o stres, a silny wiatr i ulewa o zmartwienie, że dach zostanie zerwany.

5. Robi projekt wedle sztuki budowlanej.

Przepisy budowlane są tak skonstruowane, że tylko ich ścisłe przestrzeganie może zagwarantować pełne bezpieczeństwo i trwałość budynku. Ty nie musisz wiedzieć, jakie ma być obciążenie stropu, albo jak zrobić projekty domów nowoczesnych z nawisami, aby nie groziły one zawaleniem – ale architekt doskonale to wie. Tym samym nawet najbardziej fantazyjny projekt może zostać zrealizowany. A co najważniejsze – jeśli fachowa ekipa budowlana go wykona, to inwestor nie będzie miał żadnych problemów z odbiorem domu i dopuszczeniem go do użytku!

Author: rezydencjanaruszewicza.pl