Granit jest jednym z popularniejszych materiałów, znajdujących zastosowanie w domu. Z tego naturalnego kamienia można budować dosłownie wszystko: blaty, zlewozmywaki, obudowy kominków i mnóstwo innych rzeczy. W ostatnich latach zlewozmywak granitowy staje się coraz częstszym wyborem do wielu kuchni, a swoją popularność zawdzięcza doskonałemu komponowaniu się z różnymi blatami, także z drewna. Aby jednak zlew z granitu cieszył oczy należy odpowiednio o niego dbać.
Czyszczenie granitowego zlewozmywaka
Jak już zostało wspomniane granit jest najlepszym materiałem, który można wykorzystać w domu. Jest jednak kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć o pielęgnacji takiego zlewozmywaka. Po pierwsze, zlewozmywak granitowy musi być prawidłowo uszczelniony, aby chronić go przed zarysowaniami lub erozją. Proces zgrzewania jest szybki i łatwy, a na rynku dostępnych jest wiele prostych w użyciu zgrzewarek. Ponadto bardzo ważne jest, aby nigdy nie używać ostrych chemikaliów, takich jak wybielacz, ponieważ nie jest to wskazane dla granitu. Używanie żrącej chemii, w tym wielu uniwersalnych środków czyszczących, może spowodować uszkodzenie powierzchni z kamienia naturalnego. Nigdy nie należy też stosować szorstkich gąbek i ścierek do czyszczenia, takich jak wełna stalowa.
Jak sobie radzić z trudnymi plamami na granicie?
Zaplamiony zlewozmywak granitowy może być trudny do wyczyszczenia. Na szczęście stosując kilka sprawdzonych metod, można sobie z tym poradzić:
- Najpierw wymieszaj proszek do wybielania i nadtlenek wodoru. Po zmieszaniu stworzą gęstą pastę;
- Ostrożnie nałóż na plamę cienką warstwę pasty;
- Przykryj folią na 24 do 48 godzin, pasta wyciągnie plamę ze zlewu;
- Po tym czasie zdejmij folię, a zaschniętą pastę zetrzyj gąbką lub miękką szmatką;
- Spłucz obficie wodą i dokładnie wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym lub miękką szmatką.
Zlewozmywak granitowy, ale z kompozytu
Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zlewozmywak z naturalnego granitu, dlatego decydują się na inną opcję – zlewozmywak z kompozytowego granitu, który powstaje z połączenia pyłu granitowego i żywicy akrylowej. Materiał ten różni się od naturalnego kamienia, a co się z tym wiąże, również inaczej należy taki zlew czyścić. Do tego celu można użyć delikatnego płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Później wystarczy osuszyć powierzchnię miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. W ten sposób szybko można pozbyć się powierzchownych plam, które nie wymagają zastosowania mikstury z sody i octu.
Najnowsze komentarze