Jak zawieszać zasłony? Czyli czy zasłony powinny leżeć na podłodze?

Nie w każdym domu obecne są zasłony. Bardzo często wykorzystywane są rolety, żaluzje lub same firany. Moda na zasłony ostatnio trochę przeminęła, ponieważ uważa się je za miejsca, gdzie niepotrzebnie, gromadzi się kurz. Już częściej firankom towarzyszą zasuwane na noc rolety, natomiast zasłony w wielu przypadkach okazały się zbędnym akcesorium. Jednak jeszcze jest spora grupa zwolenników tej klasycznej ozdoby otworów okiennych. Na rynku obecne są trzy rodzaje zasłon: wieszane do podłogi, opadające, leżące na podłodze.

Czy zasłony powinny leżeć na podłodze?

W przypadku zasłon wieszanych do podłogi powinny one znajdować się od 2 do 3 cm ponad podłogą, dzięki tej manipulacji wydłużają optycznie przestrzeń. Zasłony tego typu stosowane są również w wersji do parapetu, ale taka możliwość jest tylko dopuszczalna w kuchniach o zabudowanej przestrzeni pod parapetem lub w pokoju dziecinnym, którego wygląd rządzi się innymi prawami. Zasłony delikatnie opadające mają około 5 cm więcej niż zakładana wysokość do podłogi. Ich zaletą jest to, że lekko muskają podłogę, nie zalegając na niej. Czy zasłony powinny leżeć na podłodze, najlepiej przekonać się metodą prób i błędów. Wiadomo od razu, że nie nadają się do pomieszczeń, gdzie są małe dzieci, które niechcący mogą pociągnąć karnisz, na którym są zawieszone. Nie powinny być również w pomieszczeniach, gdzie są zwierzęta, które są jeszcze bardziej nieobliczalne, niż dzieci. Jednak tam, gdzie uda się je założyć, wprowadzają klimat dyskretnej elegancji. Pomieszczenie jest wtedy bardziej wyszukane i romantyczne.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj karnisza?

Zasłony powinny być zawieszone, jak najwyżej pod samym sufitem, dzięki temu pomieszczenie staje się optycznie wyższe. Żeby się dobrze układały, najlepiej skorzystać z marszczonej taśmy, która samoistnie równomiernie rozłoży je na całej szerokości. Innym sposobem jest założenie bezpośrednio na rurkę karniszową. Jest to bardziej elegancka wersja upięcia zasłon. Można skorzystać też z możliwości umieszczenia zasłon na szelkach. Jest zdecydowanie nowocześniejsza wersja mocowania zasłon, niestety nie ze wszystkimi rodzajami materiału dobrze się prezentuje.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl