Czym charakteryzują się elektrozaczepy?

Większość z nas prawdopodobnie słyszała ten dźwięk – brzęczenie wskazujące, że drzwi zostały otwarte. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można otworzyć drzwi jednym naciśnięciem przycisku? Odpowiedź: elektrozaczepy. W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej elektrozaczepom i ich działaniu, zobaczymy też jakie elektorozaczepy akcesoria są potrzebne. Omówimy również zalety instalacji elektrozaczepów, a także ewentualne wady.

Co to jest elektrozaczep?

Elektrozaczep definiuje się jako elektromechaniczne urządzenie blokujące drzwi, które działa z zamkami wpuszczanymi, urządzeniami do wychodzenia z obręczy lub zamkami cylindrycznymi. Elektrozaczepy stosowane są zamiast zwykłych, standardowych zaczepów w ościeżnicy. Elektrozaczep jest naelektryzowany (czyli dostaje prąd).

Elektrozaczepy zostały pierwotnie zaprojektowane do zabezpieczania drzwi w zastosowaniach przemysłowych i komercyjnych o dużym natężeniu ruchu – miejscach wymagających systemów kontroli dostępu. Wiele obiektów, firm, budynków i właścicieli nieruchomości zaczęło korzystać z tego typu urządzenia kontroli dostępu ze względu na jego wysoki poziom zabezpieczeń.

Jak działa uderzenie elektryczne?

Elektrozaczep działa poprzez zastąpienie standardowego zaczepu – metalowej płytki z otworem znajdującym się w ościeżnicy – ​​elektrozaczepem. Jedna strona tego ostatniego jest wycięta i zastąpiona kawałkiem metalu, który został zamocowany na zawiasach. Po aktywacji metalowa część kołysze się, podobnie jak drzwi do salonu, i zwalnia zatrzask, odblokowując drzwi i umożliwiając dostęp.

Elektrozaczepy są (zazwyczaj) zbudowane tak, aby zawsze pozostawały zamknięte od zewnątrz. Ten rodzaj zamka pozwala na automatyczne zamknięcie drzwi (po zamknięciu) w pozycji zaryglowanej. Aby zapewnić pełne zamknięcie drzwi, należy również zastosować dodatkowy sprzęt, taki jak samozamykacze lub napędy.

Zalety elektrozaczepu

Ten rodzaj zamka jest idealny do stosowania w miejscach, gdzie wymagane jest duże bezpieczeństwo lub w miejscach, które zostały wcześniej włamane. Należy jednak pamiętać, że elektrozaczep może uniemożliwić dostęp niektórym osobom (np. dzieciom), ponieważ jest bezpieczniejszy w nocy.
Istnieje szeroka gama zamków, które można stosować w połączeniu z elektrozaczepem, takich jak tradycyjne zamki wpuszczane, okucia antypaniczne, urządzenia wyjściowe i zamki cylindryczne. Korzystając z elektrozaczepów, należy upewnić się, że masz właściwy, pasujący do konkretnego okucia blokującego, które aktualnie masz zainstalowane na drzwiach.

Kolejną korzyścią z zastosowania elektrozaczepu jest tańszy montaż. Ponieważ montaż elektrozaczepów może być łatwiejszy i szybszy, często ich montaż zajmuje mniej czasu. Dlatego zazwyczaj możesz oczekiwać, że twoje materiały i robocizna będą kosztować nie tyle więcej, niż gdybyś wybrał standardową instalację strajkową (tj. Niezelektryfikowany sprzęt). Jednak inne elementy kontroli dostępu, takie jak okablowanie lub prowadnica kablowa, zawiasy zelektryfikowane, mogą nadal być niezbędnymi dodatkami do projektu kontroli dostępu. Dodatkowo niektóre ramy mogą wymagać modyfikacji w celu zamontowania elektrozaczepu.

W zakresie dostępności elektrozaczepy można podłączyć do systemu brzęczyka drzwiowego. Pozwala to na wejście osoby nawet z wygodnego biurka za naciśnięciem przycisku. Elektrozaczep i klawiatura są również przydatne, ponieważ nie jest potrzebny klucz. Aby zezwolić na dostęp, wystarczy udostępnić kod osobie wchodzącej do Twojego lokalu. Albo elektrozaczepy mogą być używane z czytnikami kart i umożliwiają dostęp za pomocą pilota lub karty.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl