Do czego są knagi rowkowe?

Wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na zakup łodzi i uprawianie żeglarstwa. Oczywiście tylko dla siebie, w sposób amatorski. Chociaż i tak w każdym przypadku potrzebujemy do tego specjalnego dokumentu, czyli uprawnień. Bez tego nie jesteśmy w stanie w ogóle zacząć. Chodzi tutaj przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Na pewno też każdy zdaje sobie sprawę jak ważne jest wyposażenie łodzi. Do takiego asortymentu możemy zaliczyć knagi. W niniejszym artykule zostanie omówiona knaga rowkowa, a konkretnie do czego służy. Jednak zanim do tego przejdziemy to warto zapoznać się najpierw z tym co to jest w ogóle knaga.

Czym w ogóle jest knaga?

Warto na początku zaznaczyć czym są knagi. To nic innego jak akcesoria służące do mocowania takielunku ruchomego na pokładzie statku: liny cumownicze, takielunek, zawiesia itp. Warunkiem jest jednak, aby były to linki elastyczne wykonane z włókien roślinnych lub plastiku, ponieważ linki te są ciasno owinięte wokół knagi lub ciasno do niej przywiązane. Knagi mogą szybko i niezawodnie zabezpieczyć linę i zwolnić linę tak szybko, jak to konieczne. Bloki mogą mieć różne kształty i sposoby łączenia. Możemy wyróżnić kilka rodzajów knag. Bardzo popularną jest rowkowa. Przede wszystkim należy ona do knag zaciskowych. Jest jej jednym z rodzajów. W rowkowej lina jest mocowana poprzez wciśnięcie jej w rowek z karbowaną powierzchnią. Istnieje wiele odmian bloków z rowkiem. Konstrukcja nie ma ruchomych części. Jest to ważny element wyposażenia, więc nie można kupić byle jakiego. Jeśli ktoś się nie zna i nie wie jaki wybrać to warto udać się do sklepu stacjonarnego, który zaoferuje nam taki produkt a dodatkowo doradzi jaki jest najlepszy. Bo knagi wykonywane są z różnych materiałów. Od plastiku po metal. Warto jednak zainwestować w solidne, ponieważ będą służyły nam dłużej. A o to przede wszystkim chodzi.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, iż knagi mają swoją określoną rolę w łodziach. Dlatego są one tak bardzo niezbędne.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl