Jak wykonać obudowę kominka?

Kominek to marzenie wielu nowych właścicieli mieszkań i domów. Każdy chciałby, żeby dobrze wyglądał i świetnie się prezentował w salonie. Jest to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ze względu na niezbędne warunki do zainstalowania kominka.

Jak wykonać obudowę kominka?

Przede wszystkim musi być tak posadowiony w pomieszczeniu, aby nic nie zakłócało przepływu ogrzanego powietrza, dlatego nie można go ulokować gdzieś z boku za meblami. Musi być najważniejszym punktem pomieszczenia. W związku z tym należy zastanowić się jak wykonać obudowę kominka, aby była jednocześnie dekoracyjna, użyteczna i praktyczna. Wokół paleniska nigdy nie jest sterylnie czysto, ponieważ ze szczap wkładanych do kominka sypią się kawałki kory, natomiast ściany są zawsze zakurzone, ze względu na unoszące się drobinki nieczystości. Dlatego warto tak zaplanować kominek, aby był jak najłatwiejszy do sprzątania i czyszczenia.

Jakie materiały są najlepsze do wykonania obudowy kominka?

Obudowę wkładu kominkowego można zrobić z wielu różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane są płyty kartonowo-gipsowe, które w prosty sposób można zamontować, wykorzystując kształt i gabaryty wkładu. Po otynkowaniu i pomalowaniu stanowią elegancki element wyposażenia salonu. Farby są najczęściej łatwo zmywalne, w związku z tym czyszczenie nie będzie nastręczało większych trudności. Należy jednak pamiętać, aby użyć płyt o zwiększonej odporności na ogień. Do obudowy kominka można użyć cegły . Jest to produkt, który idealnie komponuje się ze ścianą, ale nie we wszystkich salonach dopasowuje się do wystroju wnętrza, dlatego przed położeniem, trzeba dobrze przemyśleć koncepcję całego pomieszczenia. Ze względów praktycznych cegła jest bardzo dobrym elementem do okładania kominka, gdyż podczas użytkowania bardzo dobrze akumuluje ciepło i powoli oddaje je otoczeniu. Taka obudowa jest więc dodatkowym panelem cieplnym. Najlepiej wygląda cegła postarzana, ale używa się również klinkieru, który jest bardzo elegancki, a dodatkowo trwały i wytrzymały. Występuje również w bogatej gamie kolorystycznej.

 

Author: rezydencjanaruszewicza.pl