Obłożenie schodów drewnem czyli co położyć na schodach?

Schody wewnątrz budynku można wykończyć na wiele sposobów. Betonową konstrukcję podstawową najłatwiej obić drewnianymi klepkami, które występują w szerokim asortymencie. Najlepszym materiałem na stopnice byłby dąb ze względu na twardość drewna, ale najczęściej spotykanym jest sosna i świerk.

Obłożenie schodów drewnem

Ostatnio coraz częściej stosowane jest drewno egzotyczne, dużo bardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia niż lokalne gatunki. Podstopnice natomiast wykonywane są z gorszych jakościowo gatunków. Jest to najczęściej spotykany sposób na zabezpieczenie betonowych schodów. Obłożenie schodów drewnem to najszybsze zabezpieczenie stopni. Oprócz tego występuje jeszcze kilka innych sposobów na wykończenie.

Czy oprócz drewna jest sposób na wykończenie schodów?

Coraz częściej stosuje się obłożenie dywanowe. Jest to doskonały sposób na wyciszenie klatki schodowej i stopni, szczególnie przydatny w obecności małych dzieci. Zmniejsza się ryzyko poślizgu na stopniu, ponieważ wykładzina jest bardziej przyczepna. Mieszkańcy domków jednorodzinnych coraz częściej korzystają z materiałów ceramicznych do obłożenia betonowych schodów. Na rynku jest bardzo wiele ciekawych kafli, które doskonale dopasują się do wnętrza. Są łatwo zmywalne i szybkie do posprzątania, dlatego zyskują wielu zwolenników. Podobnie zachowują się kamienne szlifowane płyty, wykonane z marmuru albo granitu. Koszt takich schodów jest zdecydowanie bardzo wysoki, ale barwa i faktura marmuru pozwala się cieszyć niepowtarzalnymi wzorami. Ze względu na popularny w ostatnim okresie styl industrialny, popularność zyskał sam beton, który odpowiednio zabezpieczony specjalną farbą albo żywicą epoksydową, jest wystarczająco dekoracyjny. Popularność zwykłego może zadziwiać, ale po odpowiedniej obróbce, nabiera niezwykłych barw i jest bardzo interesującą ozdobą domu. Tak naprawdę na schody można położyć każdą substancję zabezpieczającą przed starciem betonu, jeżeli domownicy będą zadowoleni. Każda z tych propozycji ma wady i zalety. Na każdych schodach trzeba uważać na dzieci i zabezpieczać je przed wtargnięciem.

 

Author: rezydencjanaruszewicza.pl