Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort w domu wielorodzinnym, należy odpowiednio zabezpieczyć wejście do budynku. W taki sposób, aby zapobiegać wejściu na klatkę schodową niepowołanych osób, a jednocześnie dać mieszkańcom możliwość otwarcia drzwi na odległość po upewnieniu się, kogo wpuszczają. Taka technologia znana jest od dziesięcioleci i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.
Rodzaje domofonów
Opisane we wstępie rozwiązanie to oczywiście domofon. Jego zadaniem jest umożliwienie kontaktu pomiędzy osobą znajdująca się w mieszkaniu oraz drugą, próbującą wejść do budynku. Zestaw domofonowy składa się z co najmniej dwóch elementów. Pierwszy z nich to panel zewnętrzny umieszczony przy drzwiach wejściowych, wyposażony w mikrofon, głośnik oraz przyciski pozwalające na przesłanie sygnału dźwiękowego do wybranego mieszkania. Tam z kolei znajdują się unifony – urządzenia posiadające słuchawkę oraz przycisk do otwierania drzwi. Z domofonów korzystamy praktycznie codziennie, jednak rzadko stajemy przed koniecznością wyboru takiego urządzenia. Mieszkańców w bloku wyręcza w tym najpierw deweloper, a następnie – w przypadku ewentualnej wymiany – administrator budynku. Inaczej wygląda to jednak w domach wielorodzinnych, składających się np. z dwóch osobnych mieszkań. Wówczas to lokatorzy muszą znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Oferta okazuje się bardzo szeroka. Tego rodzaju urządzenia można podzielić na kilka sposobów.
Domofon przewodowy czy bezprzewodowy?
Jak już wspomnieliśmy, domofony są w powszechnym użytku od dekad. Nie znaczy to jednak, że cały czas korzystają z tych samych rozwiązań technologicznych. Dawniej panel zewnętrzny musiał być połączony z unifonami za pomocą przewodów. Tego typu zestawy stosuje się także dzisiaj, jednak ich montaż okazuje się dość kłopotliwy – szczególnie w przypadku już użytkowanych i zagospodarowanych domów. Alternatywą są współczesne zestawy bezprzewodowe, które nie wymagają istotnych ingerencji w konstrukcję budynku. Wyróżnia się także tzw. domofony inteligentne, współpracujące z Internetem, dzięki czemu można nimi sterować z dowolnego miejsca, nawet przebywając poza domem. Na tę chwilę nie jest to jeszcze zbyt popularne rozwiązanie, ale warto pomyśleć o płynących z niego korzyściach, np. w kontekście kurierów dostarczających paczki pod nieobecność domowników.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając domofon?
Analogowe domofony z osobnymi przyciskami do każdego unifonu są dziś zastępowane cyfrowymi urządzeniami. O ile jednak te drugie są świetnym rozwiązaniem w przypadku klatek schodowych z kilkunastoma i więcej mieszkaniami, tak w domach dwurodzinnych równie dobrze sprawdzą się ich tańsze, analogowe odpowiedniki, dostępne na stronie sklep.doko.pl – naszej hurtowni elektrotechnicznej. Wybierając domofon, warto też zastanowić się, czy wystarczy proste urządzenie umożliwiające słowny kontakt z osobą próbującą dostać się do domu, czy pozwalające także na weryfikację wzrokową za pomocą wbudowanej w panel kamery. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale gwarantuje większe bezpieczeństwo. Decyzja tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji, które powinni uzgodnić między sobą właściciele lokali.
Najnowsze komentarze