Aby gotować z przyjemnością – lampy do kuchni

Przyrządzanie posiłków dla znajomych i bliskich to czysta przyjemność. Trudno jednak mówić o komforcie gotowania, atmosferze sprzyjającej spotkaniom, gdy kolejny raz pracując przy nieoświetlonym blacie kuchennym, skaleczyliśmy się w palec. Teraz już wiemy, że oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. Jakich lamp potrzebuje serce domu?

Oświetlenie główne – rozświetl Twoją kuchnię

Zaczynamy od oświetlenia głównego, które zagości w centralnym punkcie sufitu. Jeśli kuchnia jest dość mała, ma kształt kwadrata lub prostokąta, wystarczy jedna lampa. Gdy mówimy o pomieszczeniu dużym lub niewymiarowym, w którym wydzielamy strefy, nie obejdzie się bez kilku punktów świetlnych.

Lampy główne mają za zadanie oświetlać całą kuchnię. Światło z nich płynące powinno być rozpraszane równomiernie. Do tego celu najlepiej nadają się plafony. Są funkcjonalne, łatwe w montażu, a do tego niemalże płaskie. To zaś oznacza, że nawet w kuchni, która ma niski sufit, umocowanie takiej lampy nie stworzy zagrożenia zawadzania o nią głową. Możemy być również pewni, że dzisiejsze plafony prezentują wyjątkową estetykę. Dobierzemy je z powodzeniem do stylistyki kuchni, motywu przewodniego oraz detali, na które chcemy zwrócić uwagę. Za takimi lampami warto rozejrzeć się w sklepach internetowych, na przykład Lampy.it.

Mamy już centralny punkt świetlny, ale to wciąż za mało, by uniknąć wypadków podczas przyrządzania posiłków przy blatach roboczych.

Oświetlenie punktowe – gotuj bezpiecznie

Nad blatami roboczymi, w okolicy zlewozmywaka oraz kuchenki, potrzebujemy oświetlenia punktowego. Dzięki niemu doświetlamy strefy, w których przygotowujemy posiłki. To niezbędne, ponieważ stojąc tyłem do lampy zawieszonej na suficie, dochodzi do powstawania cieni. Zaczynamy gorzej widzieć, w tej ledwo zauważalnej świetlnej poświacie, trudno nam ustrzec się przed skaleczeniami lub poważniejszymi wypadkami, gdy manewrujemy ostrymi akcesoriami kuchennymi.

Na oświetlenie punktowe nadają się pojedyncze źródła światła. Dobrym rozwiązaniem są pojedyncze LED-y, które pobierają niewiele prądu, a ich rozmiary i forma sprawiają, że łatwo je rozplanować tuż pod szafkami kuchennymi. Alternatywą są listwy LED-owe, które bywają montowane na całej długości szafek. Nie tylko dobrze doświetlają strefy robocze, ale i ozdabiają kuchnię.

Oświetlenie dekoracyjne – wyeksponuj i podkreśl charakter kuchennego wnętrza

W kuchni nie może zabraknąć przyjaznej atmosfery. Klimatu, który zachęca do spożywania posiłków, ich przyrządzania, a także do spędzania czasu przy romantycznej kolacji we dwoje. To pomieszczenie staje się sercem domu, ale nierzadko właśnie tutaj mamy chęć przygotować się do biesiadowania w wąskim gronie znajomych. Do tego dochodzi aranżacja kuchni. Przemyślana, precyzyjnie zaplanowana, pełna harmonii, po prostu cieszy.

Charakteru takiej kuchni może dodać oświetlenie dekoracyjne. Jego zadaniem jest również eksponowanie najciekawszych elementów wystroju, a innym razem odwracanie uwagi od ewentualnych mankamentów. Pośród propozycji rynku oświetleniowego znajdziemy fantastyczne lampy kuchenne, które będą nie tylko spełniały funkcje praktyczne, ale i dodadzą uroku kuchennym wnętrzom.

Zadbajmy o każdy z tych trzech rodzajów oświetlenia. Miejmy na uwadze, że w kuchni liczy się na równi jej praktyczne zagospodarowanie, ergonomia, bezpieczeństwo, ale i wystrój, bez którego trudno poczuć się tu jak w domu.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl