O co chodzi z tym IP?

“Co to jest IP” i “Jaki jest mój IP adres?” to pytania, które zadaje sobie dużo osób korzystających z Internetu. Wyjaśnijmy po krótce o co w tym wszystkim chodzi.

Co to jest IP

IP (ang. Internet Protocol) to komunikacyjny protokół internetowy. To w nim ustalone jest, jakich zasad muszą przestrzegać urządzenia podłączone do sieci Internetowej. Nie stosowanie się do tych reguł uniemożliwia nawiązanie łączności z innymi komputerami i wymianę między nimi danych. Większość urządzeń stosowanych do łączenia z siecią stosuje się do tych zasad automatycznie, nie wymaga to żadnej interwencji ze strony użytkownika. Urządzeniom podłączonym do sieci stosującej ten protokół nadawane są indywidualne, unikatowe numery identyfikacyjne – inaczej adresy IP. Nie są one na stałe przypisywane do konkretnego urządzenia, zmieniają się z każdym połączeniem z siecią.

Jak sprawdzić adres IP

Adres IP możemy oczywiście sprawdzić wpisując odpowiednią komendę (ipconfig) w oknie CMD (tyczy się to urządzeń z systemem operacyjnym Windows). Jeśli jednak “przeraża nas” wizja korzystania z interpretera poleceń, z pomocą przychodzi szereg stron internetowych, która prezentują nam nasze IP po wejściu na stronę, bez dodatkowych działań z naszej strony.

 

Author: rezydencjanaruszewicza.pl