Budowa domu – koszty planu i pozwolenia na budowę – ile kosztują plany i pozwolenia na budowę domu?

Każdy z nas marzy o posiadaniu pięknego oraz w pełni nowoczesnego domu. Niemniej realizacja tego przedsięwzięcia ze względu na wysokie koszty nie należy do łatwych zadań. Zatem ile kosztują plany i pozwolenia na budowę domu?

Ile kosztuje projekt domu z katalogu?

Cena projektów poszczególnych domów jest zależna od kilku istotnych czynników, a w szczególności od jego wielkości oraz wyglądu. Najtańsze są projekty gotowe, a nieco droższe te które są wykonywane na zamówienie na przykład z powodu posiadania specyficznej czy też wąskiej działki budowlanej.

Przeciętnie gotowy projekt domu kosztuje w granicach od 1, 5-2 tys. zł, ale nie jest to jedyny wydatek. Konieczne jest także dostosowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy też do decyzji o warunkach zabudowy. Najczęściej zajmuje się tym architekt wskazany przez inwestora. Cena projektu zagospodarowania terenu wynosi około 2-3 tys. zł, a za konieczne do jego stworzenia mapy geodezyjne oraz badania geotechniczne, trzeba zapłacić od 500 zł do 1, 5 tys. zł.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę?

Co prawda pozwolenie na budowę to dokumentem wydawany przez Starostwo Powiatowe bezpłatnie, niemniej wszystkie wnioski i podania kierowane do tej instytucji przez inwestora podlegają niemałym dość wysokim skarbowym. Koszt poszczególnych map do celów projektowych, wypisów z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz zatwierdzony i zaadaptowany projekt domu to łącznie wydatek rzędu około 7 – 8 tysięcy złotych.

 

Author: rezydencjanaruszewicza.pl