Jak działa fotowoltaika?

Eksperci szacują, iż ilość promieni słonecznych padająca codziennie na powierzchnię Ziemi, wystarczyłaby do wytworzenia energii w ilości kilkadziesiąt tysięcy razy większej od rocznego zapotrzebowania całej ludzkości! Potencjał jest zatem ogromny, a możliwości stwarzane przez panele fotowoltaiczne- praktycznie nieograniczone.

Według najprostszej definicji fotowoltaika jest sposobem pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Wykorzystuje się do tego wiele różnych technologii, od których zależy nie tylko całkowity koszt montażu, lecz również późniejsza bezproblemowa eksploatacja. Fotowoltaika znalazła zastosowanie w bardzo wielu gospodarstwach domowych, jako tania i bezawaryjna metoda generowania prądu. W poniższym artykule wyjaśnimy zasady działania instalacji fotowoltaicznych, zastanawiając się jednocześnie na opłacalnością takiego rozwiązania.

Zasada działania fotowoltaiki

Kluczowym elementem generującym energię elektryczną są panele fotowoltaiczne, umieszczane przeważnie na dachach budynków, będących miejscem o największym nasłonecznieniu. Fotony uderzające w płytkę krzemową uruchamiają szereg procesów fizycznych, których zwieńczeniem jest wytworzenie prądu. Krzem pochłania energię fotonów świetlnych, wytrącając jednak elektrony z równowagi i wprawiając je w ruch. Innymi słowy- z izolatora zamienia się w przewodnik prądu. W tym momencie następuje produkcja prądu stałego, który następnie podlega zamianie na prąd zmienny, za wykorzystaniem inwertera. Jest to konieczne z punktu widzenia technicznych wymogów sieci publicznej. Falownik (drugie określenie inwertera) pełni funkcje kontrolne dla całego systemu, wykrywając awarie i dostosowując ilość wytwarzanego prądu do właściwości instalacji domowej.

Jak widać, fotowoltaika jest w pełni autonomicznym procesem, niewytwarzającym żadnych produktów ubocznych. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia również magazynowanie nadmiaru energii i wykorzystanie jej w dniach o niskim nasłonecznieniu.

Fotowoltaika w domu- czy to się opłaca?

Koszt montażu systemu fotowoltaicznego zwraca się najczęściej w ciągu 5-6 lat. Później właściciel może się cieszyć darmową energią elektryczną i technologią, która nie wymaga serwisowania. Dlatego fotowoltaika w domu, szczególnie w erze rosnących stawek dostawców prądu, wydaje się rozwiązaniem pozbawionym wad. Opłacalność inwestycji jest gwarantowana, a dodatkowe korzyści w postaci ochrony środowiska naturalnego i ograniczania emisji gazów cieplarnianych- nie podlegają dyskusji. Panele fotowoltaiczne stanowią niezbędny element domów pasywnych. Dostarczają wysokie zasoby energetyczne, umożliwiając m.in. instalację elektrycznego ogrzewania podłogowego pozbawionego kosztów eksploatacyjnych. Fotowoltaika od Termofol zapewnia klientom najnowszą technologię i profesjonalny montaż. W ramach bezpłatnych konsultacji przeprowadzimy analizę indywidualnych potrzeb klienta i przetłumaczymy je na język skutecznych rozwiązań technologicznych. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie www.termofol.pl.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl