Jesienne porządki w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do zimy

Kiedy przychodzi jesień, czas na porządki w ogrodzie i to nie byle jakie, gdyż trzeba swój kawałek zieleni odpowiednio przygotować do zimy. Jeśli zostanie to zaniedbane, to wiosną czeka nas wiele prac związanych z rekultywacją, czy nawet ponownym planowaniem ogrodu, gdyż zgnić może trawa, a w glebie mogą rozwinąć się groźne grzyby, które będą zagrożeniem dla wszystkich gatunków rosnących w ogrodzie. Zatem o czym należy pamiętać jesienią? Jak zaplanować prace krok po kroku?

Jesienne koszenie i podlewanie – póki trawa rośnie, nie ma przymrozków i jest sucho

Jeszcze przed koszeniem należy pozbyć się wszystkich liści opadłych na działce, a więc można użyć grabi i worków albo zdecydować się na dmuchawy czy też odkurzacze do liści. Choć mówi się, że ostatnie jesienne koszenie należy zaplanować mniej więcej na połowę października, to tak naprawdę wszystko zależy od warunków pogodowych. Jeśli nadal jest ciepło i trawa rośnie, to koszenie należy kontynuować nawet do połowy czy końca listopada, kiedy to mogą pojawić się pierwsze przymrozki. Trawę należy kosić w okresie wegetacji co dwa tygodnie. Podlewanie trawnika trzeba wykonywać regularnie, kiedy jest sucho. Trawa bardzo szybko przesycha, co może prowadzić do osłabiania nie tylko darni, ale również systemu korzeniowego. Oczywiście bardzo istotne jest również jesienne nawożenie, które ma przygotować trawnik na zimę.

Nawożenie trawnika jesienią – kiedy najlepiej je wykonać i jaką mieszankę nawozów wybrać?

Jeśli chodzi o nawożenie, to najlepiej wybrać termin koniec września, początek października. Wtedy jeszcze korzenie mają szansę wzmocnić się przed nadchodzącymi przymrozkami. Zbyt późne nawożenie nie będzie miało sensu. Trzeba również pamiętać, by stosować taką ilość nawozu, jaka zalecana jest przez producenta. Jesienne nawozy nie powinny zawierać w swoim składzie azotu, pobudzającego trawę do wzrostu, a wzmacniające system korzeniowy i powodujące drewnienie pędów potas i fosfor. Na nawożenie należy wybrać suchy dzień, a po wylaniu czy rozsypaniu nawozu obficie polać trawnik wodą. Oczywiście może się zdarzyć, że trawnik nie będzie potrzebował nawozów mineralnych. Można przesłać próbkę do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, aby dowiedzieć się czy w glebie są niedobory składników mineralnych, mikro- i makroelementów. Jeśli takowe nie występują takie nawożenie można odłożyć do wiosny, a jesienią zająć się jedynie nawożeniem organicznym, czyli z obornika.

Sadzenie roślin zimujących w glebie, które zakwitną na wiosnę

Są takie rośliny, które zimują w glebie, a które po przekwitnięciu wykopuje się w celu ponownego zasadzenia. Oczywiście chodzi tu o rośliny cebulowe. Takie postępowanie ma zapobiec rozwojowi chorób grzybowych w glebie. Dlatego zarówno tulipany, jak i krokusy czy szafirki, najpierw ogławia się z przekwitniętych kwiatów, a następnie pozbywa się liści, kiedy te już zwiędną. Nie usuwa się zatem jednych i drugich jednocześnie, a to z prostej przyczyny. Liście dostarczają jeszcze cebulkom cenne składniki odżywcze. Po wykopaniu cebulek trzeba je przechowywać w suchym miejscu i odpowiedniej temperaturze, a także od razu odrzucić te które mają plamy i wyglądają na zaatakowane przez choroby, aby uchronić przed nimi pozostałe cebulki. Cebulki kwiatowe np. lilie do ogrodu najlepiej sadzi się w koszyczkach. Dzięki temu są chronione przed atakiem nornic. Warto znać również najlepszy termin sadzenia. Otóż tulipany, jak i lilie sadzimy na przełomie września i października.

Przygotowanie roślin nie całkiem mrozoodpornych do zimy

Niektóre rośliny przemarzają w zimie i konieczne jest ich osłanianie. Do takich roślin należą gatunki egzotyczne traw ozdobnych, np. miskanty. Trzeba je związać w tzw. chochoły, a następnie owinąć agrowłókniną. Kwitnące krzewy ogrodowe takie jak hortensje także trzeba osłaniać. Nie można osłon kłaść zbyt wcześnie, aby roślina w nich się nie zaparzyła. Najlepiej osłony przygotować, gdy temperatura spada do minus 5 stopni. Lekki przymrozek nie zaszkodzi roślinom i poprawi ich odporność. Róże zabezpiecza się kopczykami ziemi, natomiast pnącza kopczykami z kory.

Odpowiednia ochrona roślin przed zimą i zasilenie ich w nawozy jest bardzo ważne. Właściwe postępowanie może uchronić je przed groźnymi chorobami, a właścicieli ogródków większymi wydatkami.

Author: rezydencjanaruszewicza.pl